середа, 16 грудня 2015 р.

Урок математики в 6 класі



Казка про відсотки

Мета: узагальнити знання учнів про відсотки; розвивати їхнє мислення; виховувати увагу, зосередженість, інтерес до математики; виховувати почуття колективізму.
Обладнання: роздатковий матеріал, ілюстрації до окремих етапів уроку.

Хід уроку.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Вступне слово вчителя.
Ми з вами закінчуємо вивчати тему «Відсотки». На попередніх уроках   розв’язували задачі на знаходження відсотків від даного числа, числа за даною величиною його відсотків та відсоткове відношення двох чисел. А сьогодні ми узагальнимо наші знання на уроці-казці «Колобок».

3.Узагальнення знань.
Біля лісу у хатині
Дід і баба проживали.
От якось одної днини
Смачненького забажали.
Баба тісто замісила
 Та медком підсолодила.
Колобок спекла духмяний,
Круглобокий та рум’яний.
Стало дідові цікаво:
«Скільки меду ти поклала?»
Баба каже: «Не бурчи,
Сядь до столу й полічи.
Маса вся – аж 300 грам,
5 відсотків меду там».
- Бабо, та ти що, жартуєш?
- Як полічиш, то й скуштуєш!

Давайте допоможемо дідові дізнатися масу меду в Колобкові.
5%=0,05
3000,05=15(г) меду

Колобок був ще гарячий,
Та така вже у нього вдача-
З підвіконня він звалився
І стежкою покотився.
Раптом Зайчик скік та скок:
-         Ти куди це, Колобок?
-         На прогулянку біжу.
     Довга стежка ця?
-         Скажу.
     Та не просто, а в задачі,
     Розв’яжи, ти ж не ледачий!
     40 метрів ти пробіг
     (хоч немає в тебе ніг)-
     5% це від шляху,
     Що до лісу йде від хати.
     То якої довжини
     шлях до лісу - сам скажи!
     Скажеш – далі йди гуляй,
     Ні – то з’їм тебе і край!

Діти, допоможемо Колобкові обчислити довжину стежки від хати до лісу.
Розв’язування.
5%=0,05
40:0,05=800(м) довжина стежки.

Колобок знов покотився –
Біля лісу зупинився.
Бачить Білочка що надбає –
У коморі те складає.
Треба 800 горіхів
(взимку їсти, не для втіхи),
Білка їх вже 200 має
І у Колобка питає:
- Колобок, веселий друже!
Ти в відсотках, кажуть, дужий.
Знати точно я бажаю:
Це ж який відсоток маю
Я горіхів? Підкажи!
Точну відповідь скажи.

Діти! Допоможемо Колобку розв’язати білоччину задачу.
Розв’язування.
200:800=0,25=25% становлять зібрані горіхи від запланованих.

Ось вже в лісі Колобок.
Кущик, деревце, пеньок,
Зеленіє скрізь трава,
А в дуплі сидить Сова.
- Стій, кругленький, не котись,
Маю 5 задач, дивись!
Ти їх швидко розв’яжи,
А тоді собі біжи!
Треба виручить дружка,
Веселого Колобка.
Рятівних бригад аж п’ять
Доведеться сформувать.

(Клас ділиться на 5 груп, у кожній – бригадир. Учитель кожній бригаді учнів дає по задачі. Учні в групах розв’язують задачі. При необхідності вчитель консультує бригадира, а той допомагає товаришам).

Час даремно не марнуйте.
Розв’язали – то звітуйте.

(Бригадири біля дошки вивішують коротку умову задачі, яку вчитель заготував заздалегідь на аркуші паперу, і розповідають хід розв’язку).

Задачі.
1. Їжак назбирав 200 яблук. Собі залишив 35% усіх яблук, а решту віддав зайченятам. Скільки яблук їжак віддав зайченятам?

Розв’язування.
1)35%=0,35
2)2000,35=70 (яблук) їжак залишив собі.
3)200-70=130 (яблук) їжак віддав зайченятам.

2. Дюймовочка сплела вінок із лісових квітів. У вінку було 15 дзвіночків,
що становило 30% усіх квітів, а решта – ромашки. Скільки ромашок у вінку?

Розв’язування.
1)30%=0,3
2)15:0,3=50 (квіток) у вінку
3)50-15=35 (квіток) ромашок у вінку.

3. НА своїй лісовій грядці зайчик посадив 45 морквин. 9 морквин він вже
з’їв. Який відсоток морквин залишився на грядці зайчика?

Розв’язування.
1)9:45=0,2=20% становлять з’їдені морквини
2) 100%-20%=80% морквин залишилося на грядці.

4. На галявині росла полуниця, що містить 6% цукру. Лисичка зібрала 4кг полуниці. Чому дорівнює маса зібраної полуниці без цукру?

Розв’язування.
1) 6%=0,06
2) 40,06=0,24(кг) цукру в 4кг полуниці
3) 4-0,24=3,76 (кг) маса зібраної полуниці без цукру.

5. У ведмедя на пасиці 120 вуликів. 6 вуликів ще не заселені, а в решті живуть працьовиті бджоли. Скільки відсотків вуликів дадуть ведмедеві
меду?

Розв’язування.
1)6:120=0,05=5% становлять порожні вулики
2)100%-5%=95% вуликів дадуть ведмедеві меду

Покотився Колобок
 Із долини на горбок.
Раптом бачить – йде Лисиця,
Вовка – братика сестриця.
Облизнулася:
-         Юначе!
-         Ти куди так швидко скачеш?
           В торбі в мене є задачі,
     не розв’яжеш – то заплачеш.

Доведеться, діти, знову виручати Колобка. Ці задачі розв’яжемо із записом на дошці.


Задачі.
1. Позавчора лисичка купила в лісовій крамниці згущеного молока за 4 грн. Учора ціна молока піднялася на 5%, а сьогодні знизилася на 5%. За яку ціну сьогодні лисичка купила те саме молоко?

Розв’язування.
1)5%=0,05
 40,05=0,2 (грн.) на стільки піднялася ціна учора
2) 4+0,2=4,2 (грн.) коштувала банка молока після підвищення ціни
3) 4,20,05=0,21 (грн.) на стільки знизилася ціна молока сьогодні
4) 4,2-0,21=3,99 (грн.) заплатила лисичка сьогодні за молоко.

2. На галявині гралися 18 зайчиків і білченят. Скільки зайченят і скільки білченят гралося на галявині, якщо зайченята складають 80%?

Розв’язування.
Нехай на галявині бавилося х білченят. Тоді зайчат було 0,8х. Їхня загальна кількість х+0,8х, що за умовою становить 18. Складаємо рівняння:
х+0,8х=18
1,8х=18
х=10
На галявині бавилося 10 білченят і 8 зайчат.

Діти! Ви так гарно постарались,
Що й Лисиця здивувалась.
Відпустила Колобка!
Вам подяка ось яка.
(вчитель оцінює роботу учнів на уроці).

4. Домашнє завдання. Скласти та розв’язати задачі до казки «Колобок».

Немає коментарів:

Дописати коментар